Bazylek w Muzeum
Najlepiej zapamiętujemy to, czego sami doświadczymy dzięki aktywności, działaniu. Zdobyta w ten sposób wiedza nie staje się ulotną, a zapisuje się w nas na długo. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać nadarzającą się okazję i wzięliśmy udział w przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Pile lekcji muzealnej. Jej treści skierowane były do uczniów kl. IV-VI i dotyczyły twórczości wielkopolskiego malarza lat 60. XX wieku – Stanisława Mrowińskiego.
Młodzież zapoznana została z różnorodnymi formami twórczości artysty, bowiem prócz obrazów na wystawie zaprezentowano rysunki, grafiki czy ekslibrisy. Część warsztatowa zajęć związana była ze stworzoną przez malarza postacią małego człowieczka – Bazylka, który na łamach prasy rozśmieszał czytelników swoimi historyjkami. Do zadań uczniów należało m.in. stworzenie autorskich wersji komiksu z udziałem Mrowińskiego bohatera, czy uwspółcześnienie wizerunku Bazylka. Okazało się, że mimo upływu czasu postrzeganie świata przez bohatera prasy bliskie jest także dzisiejszemu młodemu odbiorcy. Powstały bowiem niezwykle dowcipne historyjki, wykorzystujące komizm językowy i sytuacyjny. Uczniowie potrafili samodzielnie zaproponować współczesne wersje tekstu komiksowego. Niektóre z ich prac były na tyle dowcipne, że zostały wybrane do zaprezentowania ich na stronie internetowej muzeum poświęconej wystawie. Po części warsztatowej uczniowie zwiedzili również stałe ekspozycje prezentowane w muzeum.
Cieszymy się, że tego typu zajęcia bardzo podobały się młodzieży. Mimo, iż nie zawsze możemy korzystać z bezpośredniego dostępu do ośrodków kultury, staramy się, aby takie spotkania wzbogacały naszych uczniów.